تشدید بحران در دولت کانادا با جدا شدن یک وزیر دیگر از کابینه جاستین ترودو

جین فیلوپات وزیر خزانه‌داری دولت کانادا در اعتراض به احتمال دست داشتن دولت درفساد مالی شرکت اس ان سی از سمت خود کناره‌گیری کرد. وی بعد از جودی ویلسون ریبولد وزیر دادگستری، دومین عضو کابینه است که در این رابطه استعفای خود را به جاستین ترورو تسلیم مینماید.

شرکت مهندسی اس ان سی-لاوالین که در سال ۲۰۱۵ به طور رسمی فساد مالی آن افشا شد متهم است که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ حدود ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام‌های لیبی رشوه داده است. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی و عمرانی دنیا است، که اگر محکومیت آن در دادگاه ممکن است موجب محرومیت این شرکت از قراردادهای دولتی شود.
علت جدایی وزیران دادگستری و خزانه داری را فشار برخی از مقام‌های دولت کانادا برای تغییر مسیر در جریان رسیدگی به پرونده فساد مالی این شرکت اعلام نموده اند.
وزیر سابق دادگستری که حدود یکماه پیش از سمت خود استعفا داده بود در این باره گفته که مقام‌های دولتی وی او را برای محافظت از شرکت مهندسی «اس ان سی-لاوالین» تحت فشار قرار داده بودند و خواستار جریمه مالی به جای محاکمه و خاتمه سریعتر روند رسیدگی به این پرونده شده بودند.
وزیر خزانه‌داری کانادا نیز درباره دلیل جدایی‌اش از دولت گفت: طی هفته‌های گذشته با بررسی رویدادهای تأثیر گزار بر دولت فدرال به این نتیجه رسیده‌ام که باید از سمت خود در کابینه کناره‌گیری کنم.
ترودو در آخرین اظهارات خود در برنامه حزب لیبرال در تورنتو در واکنش به این استعفا اعلام کرد که نا امید است اما می‌تواند درک کند که چرا فیلوپات از کابینه جدا شده است.در پی این رسوایی، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا بار دیگر از ترودو خواست از سمتش استعفا دهد.

تاریخ انتشار : 20 اسفند 97


سوالی دارید ؟ کافیست با تلگرام مشاوران در تماس باشید