5131772 (98+)

تماس براي مشاوره رايگان


PGWP یا ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی چیست؟

PGWP مخفف واژه Post-graduation work permit یا "اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی" در واقع یک ویژگی خاص برای فارغ التحصیلان دانشگاهها و موسسات مورد تأئید اداره مهاجرت کانادا است .

اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی در کانادا ، مجوزی حداکثر ۳ ساله برای کار تمام وقت در کاناداست که به فارغ التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه میدهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دائم از طریق Canadian Experience Class CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند. فارغ التحصیلان بین المللی موسسات مذکور (participating Canadian post-secondary institution) ، می توانند یک مجوز کار باز open work permit سه ساله اخذ نمایند که به آنها اجازه می دهد تا برای هر یک از کارفرمایان کانادا در هر حوزه ای کار کنند (این نوع مجوزها متقاضی را محدود به یک کارفرمای خاص نمی کنند). فارغ التحصیلان لازم نیست در زمان درخواست، پیشنهاد کار  (Job offer)داشته باشند.


 • شما واجد شرایط درخواست PGWP می باشید اگر:
 • باید دوره ای که بیش از ۸ ماه بوده و شما به عنوان دانشجوی تمام وقت در کانادا در آن ثبت نام بوده اید را به اتمام رسانده باشید.
 • از یکی از موسسات و دانشگاهی زیر فارغ التحصیل شده باشید:
  • مدارس دولتی پس از دبیرستان، مانند کالج، دانشکده / دانشگاه فنی و مهندسی / CEGEP در کبک
  • مدارس دولتی خصوصی که تحت قوانین مشابه با مدارس دولتی فعالیت می کنند (در حال حاضر فقط برای برخی از موسسات خصوصی پس از دوره متوسطه در کبک)
  • مدارس دولتی خصوصی یا متوسطه (در کبک) که برنامه های واجد شرایط ۹۰۰ ساعت و یا بیشتر را ارائه می دهد و منجر به تحصیل در رشته های تحصیلی (DEP) یا ادارۀ رسمی حرفه ای (ASP)
  • مدرسه خصوصی کانادایی که می تواند طبق قوانین استانی (به عنوان مثال، لیسانس، مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی) را به طور قانونی اعطا کند، اما فقط اگر شما در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده اید که به درجه ای که توسط استان تائید شده باشد
 • باید برای ورک پرمیت در فاصله ۹۰ روز پس از تایید کتبی فارغ التحصیلی اقدام کنید. (ریز نمرات یا نامه کتبی رسمی از دانشگاه مبنی بر پایان دوره)
 • باید دوره خود را به پایان رسانده باشید و نامه ای از دانشگاه یا کالج ارایه کنید که طول دوره و کد دوره ، و این موضوع را که واجد شرایط برای دریافت مدرک پایان دوره هستید بیان نموده باشد .
 • باید در هنگام اقدام برای دریافت ورک پرمیت ویزای معتبر داشته باشید.

شما واجد شرایط درخواست PGWP نیستید اگر:

 • مجوز تحصیلی کمتر از هشت ماه داشته باشید
 • تحصیل بیشتراز هشت ماه ولی بصورت غیر منسجم داشته باشید
 • در یکی از دوره های بورسیه Canadian Commonwealth Scholarship که توسط وزارت امورخارجه کانادا Department of Foreign Affairs, Trade and Development Canada (DFATD ساپورت میشود شرکت کرده باشید.
 • از بورسیه  Government of Canada Awards Program funded by DFATD استفاده کرده باشید.
 • از بورسیه (Canadian International Development Agency (CIDA استفاده کرده باشید.
 • در برنامه Equal Opportunity Scholarship, Canada-Chile شرکت کرده باشید.
 • در برنامه Canada-China Scholars Exchanges Program شرکت کرده باشید.
 • در برنامه Organization of American States Fellowships Program شرکت کرده باشید.
 • دوره شما به صورت آنلاین باشد.
 • قبلا ویزای اجازه کار پس از تحصیل را گرفته باشید.

پروسه اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا PGWPP 

اول : درخواست ویزای کار قبل از فارغ التحصیلی

متقاضی ۹۰ روز پس از فارغ التحصیلی مهلت دارد تا برای اخذ PGWPP اقدام نماید. این زمان از اولین روز فارغ التحصیلی شروع میشود. نکته بسیار مهم این است که فرد باید در زمانی درخواست دهد که Study-permitt او هنوز فعال است. معمولا دانشگاه ها و کالج ها در پایان دوره به فارغ التحصیلان نامه ای میدهند که در آن ذکر میشود که در صورت تمایل میتوانید در کانادا شروع به کار کنید . زمان دریافت این نامه بهترین زمان برای شروع ورک پرمیت است.

این نکته از این نظر حائز اهیمت است که پس از فارغ التحصیلی دانشجو دیگر امکان کار کردن را نخواهد داشت مگر این که برای PGWPP درخواست داده باشد.

دوم:فارغ التحصیلی و انتظار برای صدور ویزا

هنگامی که هنوز نتیجه درخواست متقاضی برای ورک پرمیت نیامده و استادی پرمیت فرد هم منقضی شده ، شرایط فرد در کانادا Implied Status است. در این فاصله امکان کار برای فرد وجود داشته و کاری که انجام میدهید هم در برنامه تجربه کانادایی مورد قبول خواهد بود.

طول مدت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا
طول مدت ویزای کار حداکثر سه سال بوده و حداقل به اندازه طول دورهای که در کانادا درس خوانده اید. ویزای کار نمیتواند از ویزای تحصیل طولانی تر باید. مثلا اگر دوره فوق لیسانس شما دو سال بوده ویزای کار شما حداکثر دو ساله خواهد بود. برای دوره هایی که کمتر از ۸ ماه هستند ویزای کار صادر نمیشود. اگر بخشی از دوره در خارج از کانادا بوده و سپس به کانادا منتقل شده باشد در صورتی که مدرک از کانادا صادر شود و مدت زمان حضور در کانادا بیش از ۸ ماه باشد واجد شرایط برای ورک پرمیت خواهد بود.


به طور خلاصه طول ورک پرمیت پس از فراغت از تحصیل به شکل زیر است:
دوره کمتر از ۸ ماه: غیر قابل قبول 
دوره ۸ ماه تا دو سال: ورک پرمیت دو ساله 
دوره بالای دو سال: ورک پرمیت سه ساله نکته: اگر از استان کبک مدرک خود را دریافت کرده اید هم ممکن است واجد شرایط برای دریافت ورک پرمیت باشید. البته استان کبک شرایط مخصوص به خود را برای ویزای اقامت پس از تحصیل دارد که بسیاری از دانشجویان ترجیح میدهند از آن روش استفاده کنند.


سوالی دارید ؟ کافیست با تلگرام مشاوران در تماس باشید